Тема. Рівняння. Загальні відомості про рівняння
Мета: освітня: активізувати
загальні відомості учнів про рівняння, корені рівняння, вміння розв’язувати
нескладні рівняння на основі залежності між компонентами арифметичних дій;
формувати навички розв’язувати задачі за допомогою складання рівнянь;
розвиваюча:
розвивати вміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;
виховна:
виховувати працьовитість, спостережливість, кмітливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-ключ, правила проведення інтерактивних вправ «Мікрофон» та
«Незакінчені речення» (пам’ятка).
Епіграф уроку:
Епіграф уроку:
Предмет
математики настільки серйозний,
трохи
цікавішим.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
1.
Історична довідка про рівняння
Починаючи з першого і
по шостий клас ви вивчали математику. А тепер, коли ви стали семикласниками,
вам видали аж два підручники замість одного – це «Алгебра» та «Геометрія».
Сьогодні в нас урок алгебри. Що ж це за незнайоме слово? Ми починаємо вивчати
алгебру з розділу «Рівняння». І це недаремно, тому що алгебра почалася і довго
розвивалася саме як наука про рівняння. Навіть сама назва «алгебра» утворилася
від слова «аль-джебр», яке відомий узбецький математик IX ст. Мухаммед Аль-Хорезмі
використовував у своїй книзі про розв’язування рівнянь.
Перші рівняння люди
вміли розв’язувати дуже давно. Єгипетські вчені майже 4 тис. років тому
невідоме число в рівнянні називали «хау» (у перекладі – «купа») і позначали
спеціальним знаком. У папірусі, що дійшов до нас, є така задача:
Купа і її сьома
частина становлять 19.
Знайдіть купу.
Сьогодні ця задача
виглядала б так: «Сума невідомого числа і його сьомої частини дорівнює 19.
Знайдіть невідоме число». Щоб розв’язати цю задачу, необхідно скласти рівняння.
2.
Повідомлення теми і мети уроку
Відповідно до мети
уроку кожний із вас повинен поставити власні цілі, над досягненням яких і буде
працювати на сьогоднішньому уроці.
III. Актуалізація опорних знань
Отже, ви зрозуміли,
як важливо уміти розв’язувати рівняння. Давайте пригадаємо прості правила, які
ви вивчили ще в молодших класах і за якими ми можемо знайти невідомий компонент
рівняння.
Телепередача «Найрозумніший» з використанням технології «Мікрофон»
Діти, давайте уявимо.
що ви берете участь в телепередачі «Самий розумний». Учитель ставить запитання
до учнів. Учням запропоновано певний предмет (ручка, олівець), що виконуватиме
роль мікрофона. Діти передають його один одному, по черзі беручи слово. Відповідає
тільки той, у кого уявний мікрофон.
•
Як знайти невідомий доданок?
•
Як знайти невідоме
зменшуване?
•
Як знайти невідомий
від’ємник?
•
Як знайти невідомий множник?
•
Як знайти невідоме ділене?
•
Як знайти невідомий дільник?
•
Знайдіть невідомий член
рівняння
VI. Вивчення нового матеріалу. Сприймання й усвідомлення загальних відомостей
про рівняння
Пояснення
вчителя. Ви всі любите розв’язувати кросворди.
Рівняння можна теж уявити як кросворд, де в порожню клітинку потрібно поставити
деяке число. Таке число називають змінною. Змінні найчастіше позначаються
буквами х та
у, але можна позначати змінну будь-якою буквою.
Рівняння
– це рівність, що містить змінну
Якщо в рівнянні замість
змінної х написати число і дістанемо правильну
числову рівність, то кажуть, що це число задовольняє дане рівняння.
Число,
яке задовольняє рівняння, називається коренем рівняння або розв’язком рівняння
Є рівняння, що можуть
мати один, два, три і більше коренів або взагалі не мають коренів.
Розв’язати
рівняння – означає знайти всі його корені або показати, що їх немає
Кожне рівняння має ліву і праву частини.
IV. Узагальнення і
систематизація вивченого матеріалу.
Репортаж по аналогії до телепередачі «Найрозумніший»
•
Які з чисел 2,5; 5; 7,5 – є
коренями рівнянням
•
Складіть будь-яке рівняння,
коренем якого є число – 15.
•
Скільки коренів має рівняння х=0?
•
Чи має рівняння 0х=10 розв’язки? Чому?
•
Покажіть ліву та праву
частини рівняння 8х+16=4х-2 та
назвіть його члени.
Навчальна гра «Відгадай задумане слово»
На дошці заздалегідь
заготовлена таблиця-ключ, що дозволяє знайти букви задуманого слова. Букви
відповідають числам, які є коренями даних рівнянь. Рівняння необхідно
розв’язувати по порядку.
Таблиця-ключ
44
|
78
|
3,5
|
25
|
36
|
40
|
0,6
|
||||
г
|
а
|
м
|
д
|
р
|
б
|
а
|
н
|
е
|
о
|
л
|
Задумане слово
«алгебра».
Розв’язування задачі за допомогою складання рівнянь
На безлюдному острові
Робінзон Крузо навчив рахувати свого папугу від 1 і до якогось числа. Якби це
число подвоїти і до результату додати 30, то дістали б півсотні. До якого числа
навчився рахувати папуга Робінзона Крузо?
Рівняння до задачі
складається колективно, але розв’язують його учні самостійно.
VI. Підсумок уроку
«Незакінчені речення»
Учитель формулює
незакінчене речення і пропонує учням висловитися щодо підсумку уроку, закінчуючи
його. Кожний наступний учасник обговорення повинен починати свій виступ із
запропонованої формули. Учні працюють з відкритими реченнями: «На
сьогоднішньому уроці ми дізналися...», «На сьогоднішньому уроці найважливішим
відкриттям для мене було...» та «На початку уроку я поставив перед собою мету.
Ось як я її досягнув...»
VII. Домашнє завдання
1. Повторити правила знаходження невідомих
компонентів арифметичних дій.
2.
При якому значенні змінної х значення виразів і рівні між собою?
3.
Опрацювати параграф 1, №23,
29 (Г.П.Бевз, В.Г.Бевз)
Немає коментарів:
Дописати коментар